میزان کاهش مصرف برق در اولین روز تغییر ساعات اداری

سخنگوی صنعت برق از کاهش ۴۷۰ مگاواتی مصرف برق، در اولین روز اجرای طرح مدیریت مصرف بخش اداری خبر داد.
میزان کاهش مصرف برق در اولین روز تغییر ساعات اداری

به گزارش برق نیوز، مصطفی رجبی مشهدی گفت:بر اساس مصوبه هیات وزیران، از روز گذشته کلیه دستگاه‌های اجرایی و‌ادارات طرح مدیریت مصرف بخش اداری را آغاز کردند.

وی افزود:بر اساس این طرح که از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ادامه دارد ساعت کار ادارات از ساعت ۶ صبح لغایت ۱۳ می‌باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران تصریح کرد: با توجه با ساعت پایان کار ادارات که همزمان با شروع ساعت اوج بار می‌باشد خوشبختانه در اولین روز اجرای طرح همکاری بسیار خوبی از سوی دستگاه‌ها با مدیریت مصرف برق را شاهد بودیم و ۴۷۰ مگاوات کاهش مصرف برق را در اولین روز اجرای طرح ثبت کردیم.

وی اضافه کرد: ۸ درصد مصرف برق به بخش دولتی اختصاص پیدا کرده و برای کاهش مصرف هم شیوه‌های آن مشخص شده از جمله این که در دوره فعالیت اداره، کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق مورد انتظار است که دمای تنظیم سیستم‌های سرمایش روی ۲۵ درجه یا استفاده از دور کُند کولر‌های آبی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی مد نظر است.

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: ۳۰ درصد کاهش مصرف را در دوره فعالیت داریم و ۶۰ درصد را هم بعد از پایان کار؛ یعنی وسایل سرمایشی باید کامل خاموش باشند و لامپ‌های غیر مورد نیاز خاموش شوند. چاپگرها، رایانه‌ها و مانند آن را هم اگر از پریز‌های جدا کننده استفاده می‌کنند، جدا شوند تا مصرف برق کاهش جدی پیدا کند.

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه ادارات پایش می‌شوند، افزود: اگر اداره ای، کاهش ۳۰ درصدی یا ۶۰ درصدی بعد از پایان کار را رعایت نکرده باشد، تذکر کتبی داده می‌شود و در این زمینه مسئولیت به عهده رئیس دستگاه است که مسئولان فنی اداره را توجیه کنند که وسایل سرمایشی یا ​ لامپ‌ها را به نحو مطلوبی استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که ادارات باید انجام دهند، این است که مولد‌های اضطراری را باید بین ساعت ۱۲ تا ۱۸ روشن کنند و پیش بینی شده که سوخت مورد نیاز این مولد‌ها را تحویل دهند و از طریق کنتور‌هایی که اندازه گیری می‌شوند متناسب با تولید برق، سوخت تحویل این عزیزان خواهد شد.

رجبی مشهدی اظهار داشت: با اجرای این طرح، در پی کاهش ۱۰۰۰ مگاواتی مصرف برق اداری یعنی معادل ۳۰ درصد مصرف برق این بخش هستیم که عدد بزرگی است یعنی چیزی حدود مصرف یک شهر بزرگ یا کلان شهر و یا معادل ۲ یا ۳ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی برای تامین برق آن لازم است. وی گفت: به نوعی با این کاهش مصرف عملا یک نیروگاه مجازی در بخش اداری داریم که کاهش مصرف آن به بخش مولد کشور در سالی که سال رشد تولید نام گرفته کمک می‌کند.

او در خصوص ظرفیت‌های اجرای این طرح گفت: ظرفیت کاهش مصرف در بخش اداری در سال گذشته عملکرد حدود ۵۴۷ مگاوات رقم خورد که سهم بیشتر آن به تهران بزرگ مربوط می‌شد.

امسال این طرح در سطحی گسترده‌تر و با پایشی دقیق‌تر برای ادارات همه استان‌ها و شهر‌های بزرگ کشور اجرا می‌شود.

منبع : برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه