ظرفیت تولید پتروشیمی در ۱۰ سال آینده دو برابر می‌شود/ تحریم بر صنعت پتروشیمی ایران اثرگذار نیست

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: توسعه چند ۱۰ برابری صنعت پتروشیمی ایران در شرایط تحریم نشان می‌دهد که اعمال تحریم‌ بر صنعت پتروشیمی ایران یک شوخی است هر چند که ممکن است برای ما ایجاد زحمت می‌کند.
ظرفیت تولید پتروشیمی در ۱۰ سال آینده دو برابر می‌شود/ تحریم بر صنعت پتروشیمی ایران اثرگذار نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران اظهار داشت: صنعت پتروشیمی ۱۰۰ درصد وابسته بود و مستشاران خارجی آن را اداره می‌کردند. کالاها و تجهیزات و دانش فنی و اجرای پروژه‌ها ما همه به طور کامل به خارج وابسته بود.

وی افزود: تنوع محصولات ما به تعداد کمتر از انگشتان دست بود. تولیدات پتروشیمی قبل از انقلاب ۱.۵ میلیون تن بود و البته ظرفیت نصب شده کمی بیشتر بود.

شاهمیرزایی تاکید کرد: بعد از انقلاب با وجود همه تحریم‌های اجنبی‌ها، اما پیشرفت صنعتی ایران قابل ملاحظه بود. دشمن حتی به تحریم هم بسنده نکرد و دانشمندان ما را شهید کرد، ولی نتوانست مانع پیشرفت ایران شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امروز ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی ایران ۹۳ میلیون تن در سال است و با بیش از ۱۰۸ طرح زنجیره ارزش، به زودی در ۱۰ سال آینده به بیش از دو برابر ظرفیت فعلی دست خواهیم یافت.

ظرفیت تولید پتروشیمی در ۱۰ سال آینده دو برابر می‌شود/ تحریم بر صنعت پتروشیمی ایران اثرگذار نیست 2

وی عنوان کرد: توسعه چند ۱۰ برابری صنعت پتروشیمی ایران در شرایط تحریم نشان می‌دهد که اعمال تحریم‌ بر صنعت پتروشیمی ایران یک شوخی است، هر چند که ممکن است برای ما ایجاد زحمت می‌کند.

شاهمیرزایی گفت: رهبر انقلاب بر رهایی از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش تاکید کرده‌اند. هم‌اکنون بیش از ۵۵۰ گرید از انواع محصولات شیمیایی و پلیمری تولید می‌شود. تا پایان دولت سیزدهم وابستگی ما به کاتالیست از بین خواهد رفت و همه را بومی‌سازی خواهیم کرد. همچنین حدود ۸۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز را نیز بومی‌سازی کردیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: الان سایر کشورهای تحریم‌ شده در حال خرید تجهیزات و کاتالیست ایرانی هستند، نه یک تُن یا دو تن، بلکه صدها تن کاتالیست ایرانی صادر شده است.

وی گفت: صنعت پتروشیمی بسیار جذابیت دارد و سودآور است و بنده از همین تریبون از همه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت دعوت می‌کنم.

شاهمیرزایی گفت: همه صادرکنندگان پتروشیمی حتما باید تمامی ارز صادراتی خود را در داخل کشور عرضه کنند تا در تامین کالاهای اساسی کشور مشکل ایجاد نشود.

منبع : فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه