صدور قبض برق صنایع بر اساس قانون تامین یک درصد انرژی مصرفی از برق تجدیدپذیر

تمامی صنایع کشور که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس انرژی خریداری کرده‌اند به‌میزان انرژی خریداری شده در تابستان امسال مشمول عدم قطع برق شدند.
صدور قبض برق صنایع بر اساس قانون تامین یک درصد انرژی مصرفی از برق تجدیدپذیر

به گزارش برق نیوز، محمود کمانی مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) اعلام کرد: معاملات برق تجدیدپذیر در تابلوی سبز بورس از ابتدای خرداد ماه سال جاری آغاز شده و تاکنون با گذشت سه دوره معاملاتی، بالغ بر ۱۲۸ میلیون کیلووات ساعت برق ذیل این تابلو معامله شده است. بر همین اساس حداکثر مبلغی که در معاملات تابستان ۱۴۰۲ در تابلو رقم خورد حدود ۳۷۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر بوده است.

کمانی افزود: قبض برق صنایع کشور بر اساس تکلیف قانون مبنی بر تامین یک درصد انرژی مصرفی از برق تجدیدپذیر، توسط شرکت توانیر صادر شده به نحوی که این تعرفه در مرداد ماه برابر ۲۶۵۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت بوده است. از سوی دیگر مطابق اعلام شرکت مدیریت شبکه برق ایران تمامی صنایع کشور که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در تابلوی برق سبز بورس انرژی در تابستان سال جاری خریداری کرده‌اند، مشمول عدم قطع شده‌اند.

معاون وزیر نیرو ادامه: این موضوع می‌تواند علاوه بر ایجاد زیرساخت لازم برای تولید پایدار در صنایع کشور، مزایا و اثرات اقتصادی فراوانی را برای این صنایع به ارمغان آورد.

این گزارش حاکی است بازیگران این بازار شامل نیروگاه‌های عرضه‌کننده برق و صنایع خریدار برق به تعداد ۶۰ شرکت هستند که طی سه دوره معاملاتی نخست در این بازار حضوری فعال داشته‌اند. در حال حاضر تمامی صنایع کشور می‌توانند برق تجدیدپذیر تکلیف شده در قانون را مستقیما از طریق تابلوی برق سبز بورس خریداری کنند و ما به‌ازای برق خریداری شده در تابلوی برق سبز از میزان پرداختی در قبوض آن‌ها کسر خواهد شد.

منبع : برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه