سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال فعال می‌شود

رئیس سازمان بورس گفت: سامانه ایرانی معاملات بورس تا آخر سال جاری فعال می‌شود.
سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال فعال می‌شود - 1

مجید عشقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که سامانه ایرانی معاملات بورس در چه مرحله‌ای است، اظهار داشت: سامانه ایرانی معاملات بورس هنوز نهایی نشده و در مرحله آزمایشی قرار دارد. 

وی گفت: البته خود نرم‌افزار معاملات بورسی هم آماده شده و در مرحله آزمایشی قرار دارد.

رئیس سازمان بورس تأکید کرد: باید در کنار سامانه معاملاتی بورس، سامانه‌های دیگر هم با آن هماهنگ شود و همه سامانه‌های جانبی مانند سامانه‌های مختلف، سامانه شاخص و سامانه‌های توقیف نماد با همدیگر بتوانند کار کنند و فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد.

عشقی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری سامانه ایرانی معاملات بورس به مرحله عملیاتی می‌رسد.‌

سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال فعال می‌شود -2

به گزارش فارس، سامانه فعلی معاملات بورس که از یک شرکت فرانسوی خریداری شده و باید به روز شود، اما چون در طی زمان برخی شرکت‌های آمریکایی به عنوان سهامدار شرکت فرانسوی شدند، امکان ارائه خدمات جدید به سامانه و روزآمدسازی سامانه معاملات به خاطر تحریم‌ها از دست رفت و در شرایطی که مردم به بورس اقبال می‌‌کنند، سامانه با کندی و اختلال همراه می‌شود.

برای رفع این مشکل، مسئولان مختلف بورس بارها وعده‌ داده‌اند که سامانه ایرانی معاملات بورس با همکاری دانشگاه تهران طراحی و راه‌اندازی می‌شود و حتی گفته شده بود سامانه ابتدا برای برخی از نمادها و یا صندوق‌ها راه‌اندازی می‌شود، اما هنوز خبری از راه‌اندازی این سامانه وجود ندارد.

‌پیش از این، روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در 5 مرداد 1401 به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفته بود که ‌‌سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال 1401 فعال می‌شود‌، این سامانه تقریباً آماده شده و کارهای اداری آن را سازمان بورس انجام می‌دهد، ما هم کارهای فنی آن را انجام می‌دهیم و از هفت ماه قبل در حال انجام است و هم‌اکنون مراحل اولیه را طی می‌کند. 

آن زمان هم مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفته بود که سامانه معاملات بورس کاملاً ایرانی است، ‌چهار سال توسط دو تیم متشکل از مدیریت فناوری بورس تهران و دانشگاه تهران روی این سامانه کار شده است و امیدواریم تا آخر سال زیر بار ‌قرار گیرد.

منبع : فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه