سالانه تا ۵ درصد رشد مصرف برق داریم

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: سالانه افزایش ۵ درصدی تقاضای برق رقم می‌خورد و ۳۵۰۰ مگاوات به مصرف لحظه‌ای کشور اضافه می‌شود.

به گزارش برق نیوز، مصطفی رجبی مشهدی رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر، حداقل ظرفیت پیش بینی شده در قانون مانع زدایی از صنعت برق برای نیروگا‌های صنایع تا پایان دولت سیزدهم را ١٠ هزار مگاوات عنوان کرد که هزار مگاوات آن نیروگاه تجدیدپذیر خواهد بود و تاکنون ٨٥٠ مگاوات نیروگاه از سوی صنایع به بهره برداری رسیده و طی یکسال آینده ٢ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی از سوی این بخش به مدار تولید برق می‌پیوندد.

وی سهم دولت در افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا پایان دولت سیزدهم را ١٠ هزار مگاوات اعلام کرد که از ابتدای دولت تاکنون ٨٢٦٠ مگاوات از طریق افزایش ظرفیت نیروگاهی یا ارتقای نیروگاه‌های موجود محقق شده است.

رجبی مشهدی با اشاره به رشد ٤ تا ٥ درصدی مصرف سالانه انرژی در کشور این میزان را در کشور‌های پیشرفته حدود یک درصد عنوان کرد و اظهار داشت: امسال تقاضای برق ٤ هزار مگاوات افزایش یافت که برای تامین این نیاز حداقل ٥ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی باید احداث و سالانه حدود ٥ میلیارد دلار هزینه شود و این رقم با احتساب ناترازی‌ها به ٧ تا ٨ میلیارد دلار بالغ می‌شود که به طور قطع تامین این میزان سرمایه گذاری در دولت امکانپذیر نیست.

مدیرعامل شرکت توانیر افزود: اخیرا مکاتباتی داشتیم که علاوه بر صنایع انرژی بر، مشترکان با دیماند بالای ٧ مگاوات نیز برق مورد نیازشان را با احداث نیروگاه تامین و برق مازاد را به صنایع دیگر بفروشند و از برنامه‌های مدیریت بار و مصرف انرژی معاف شوند.

مدیرعامل توانیر گفت: با توجه به برنامه هفتم توسعه که هنوز نهایی نشده، تکیه گاه اصلی صنعت برق موضوع بهینه سازی، مدیریت مصرف و صدور گواهی صرفه جویی قابل عرضه در بازار است و در حوزه حاکمیتی باید بحث رویت پذیری و کنترل پذیری مصارف تا حدامکان فراهم شود.

وی ادامه داد: با مطرح شدن بحث دیتا‌های بزرگ در صنعت برق به طور قطع باید زیرساخت‌های لازم را از طریق یک اپراتور فراهم کنیم تا مشترک بتواند در یک روز یا یک دوره مصرف، تکلیف خود را بداند و با کمک به صرفه جویی مصرف، پاداش دریافت کند.

مدیرعامل توانیر ١٥٠٠ مگاوات کاهش مصرف برق را با ١٠ تراواتساعت صرفه جویی در بخش خانگی همراه دانست و همگرا شدن خرده صرفه جویی‌ها در این نوع مصارف را برای غلبه بر اوج بار شبکه، کارساز عنوان کرد.

رجبی مشهدی افزود: این قابلیت برای سال ١٤٠٣ تدارک دیده شده و در حال راه اندازی است و جلسات متعددی نیز از سوی مهندس محرابیان وزیر نیرو در این زمینه در حال برگزاری است و کمک می‌کند طرح پاداش صرفه جویی مشترکان که در ٢ سال اخیر اجرا شده با سازوکار جدید و در جهت کاهش مصرف و مقابله با ناترازی، عملیاتی شود.

وی یادآور شد: در ٢ سال اخیر به رقم شرایط سخت و دشوار صنعت برق، خاموشی در بخش خانگی اتفاق نیافتاد و تامین برق مورد نیاز صنایع افزایش پیدا کرد و زمستان جاری نیز تامین برق صنایع کشور ١٧.٦ درصد رشد داشته است.

منبع : برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه