برنامه صادرات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال تدوین است

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق، درباره برنامه صادرات خاطرنشان کرد: برنامه صادرات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال تدوین است
برنامه صادرات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال تدوین است

به گزارش برق نیوز، محمود کمانی درباره برنامه احداث نیروگاه تجدیدپذیر در کشور اظهار داشت: ما برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوتی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را در دستور کار داریم، حوزه صنعت باید به صورت خودتامین اقدام به احداث نیروگاه کند که خوشبختانه استقبال خوبی از این بخش شده و تاکنون حدود ۲۵۰۰ مگاوات برنامه برای شرکت‌های صنعتی صادر شده که در حال اقدام برای مراحل پیشبرد و بعضا احداث نیروگاه هستند که از جمله آن‌ها مجموعه گل‌گهر و فولاد مبارکه است که سال گذشته شروع به احداث کرده‌اند، برای ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی فولاد مبارکه در اصفهان مراحل عقد قرارداد با پیمانکار و خرید تجهیزات انجام شده و امیدواریم با سرعت خوبی پیش برود.

وی تصریح کرد: همچنین از شورای اقتصاد مجوز احداث نیروگاه ۴ هزار مگاوتی خورشیدی را اخذ کردیم که مناقصات آن برگزار شد و اکنون حدود ۱۸۵۰ مگاوات برنده اعلام شده و در حال صدور پروانه هستند، بخشی از پروانه‌ها صادر شده و بخشی منجر به قرارداد شده و مشغول کار هستند، از جمله قرارداد‌های گذشته که به صورت ماده ۶۱ خرید تضمینی بود تاکنون حدود ۱۸۰ مگاوات افتتاح شده و حدود ۲۰۰ مگاوات هم امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ادامه داد: متاسفانه بخش نیروگاه بادی تاخیر دارد و دلیل آن هم این است که مجوزی که باید شورای اقتصاد می‌داد در دبیرخانه این شورا به تاخیر خورد، امیدواریم ابتدای امسال بتوانیم مجوز را اخذ کنیم و مناقصات ماده ۱۲ برای نیروگاه‌های بادی را هم انجام دهیم.

وی تاکید کرد: بخش دیگر مربوط به نیروگاه‌های انشعابی و مقیاس کوچک است که بخشی از آن به میزان ۱۱۰ هزار واحد را داشتیم که با کمک نهاد‌های حمایتی باید انجام می‌شد، این پروژه‌ها هم آغاز شده و تاکنون حدود ۱۵۰۰ واحد از این ۱۱۰ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است.

برنامه صادرات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال تدوین است - 2

کمانی درباره پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر در تهران گفت: در تهران چند نیروگاه در دست احداث داریم، اما نسبت به استان‌هایی که تابش خوبی داریم و هم امکان گرفتن زمین وجود دارد، میزان برنامه احداث کمتر است، چون مشکل اصلی بحث گرانی زمین است.

وی درباره برنامه صادرات خاطرنشان کرد: برنامه صادرات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال تدوین است، ما پیشنهاداتمان را به وزارت نیرو ارائه کرده و در حال جمع‌بندی است به محض اینکه مدل سرمایه‌گذاری توسط وزیر نیرو ابلاغ شود، فراخوان می‌دهیم و از سرمایه‌گذاران دعوت خواهیم کرد.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه ظرفیت خوبی برای صادرات داریم، اظهار داشت: ما ظرفیت خوبی در کشور‌های حاشیه غربی مثل عراق و ترکیه داریم که در آینده می‌توانیم از مسیر ترکیه زمینه صادرات به اروپا را هم فراهم کنیم، در کشور‌های حاشیه شرقی هم افغانستان و پاکستان متقاضی برق ایران هستند. فعلا برنامه صادراتی به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس نداریم، اولویت ما صادرات به همسایگان شرقی و غربی است.

وی یادآور شد: در برخی مواقع که نیاز کشور برای مصرف داخل اجازه می‌دهد تا ۵۰۰ مگاوات هم سرجمع صادرات داریم که عمدتا به عراق و بخشی به ترکیه و پاکستان و افغانستان است.

کمانی درباره امکان صادرات توسط بخش خصوصی بیان داشت: ظرفیت‌هایی را هماهنگ کردیم که در صورت تصویب نهایی میزان ظرفیت‌های آن ابلاغ خواهد شد، اکنون بیشتر صادرات به عراق توسط توانیر انجام می‌شود و برای بخش خصوصی ظرفیت کمتری در نظر گرفته شده، اما برای همسایگان شرقی و همچنین ترکیه ظرفیت خوبی برای صادرات توسط بخش خصوصی دیده شده است، برق نیروگاهی که بخش خصوصی و دولتی تولید می‌کند به دولت فروخته می‌شود و از سر جمع آن در مواقعی که ما نیاز داخلی نداریم، تبادل و یاد صادر می‌کنیم، این روند طوری تنظیم می‌شود که نیاز داخل دچار مشکل نشود.

منبع : برق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجوی پروژه ها

عضویت در خبرنامه